Každý spotřebič, který máte doma zapojený do elektrické zásuvky, má specifické požadavky a energetickou náročnost. Vždy je dobré vědět, zda vámi používané přístroje nespotřebují přílišné množství elektrické energie. K tomu je dobré použít speciální zařízení, tedy takzvaný wattmetr.
Wattmetr dnes koupíte v běžných prodejnách s elektronikou a v různých hobby marketech, přičemž se nejedná o nijak zvlášť drahé zařízení. Výpočet spotřeby elektřiny je s ním poměrně přesný a velmi jednoduchý. Stačí, když tento přístroj zapojíte mezi elektrickou zásuvku a zástrčku spotřebiče, u něhož hodláte hodnoty zjistit. Jednoduchý wattmetr vám okamžitě ukáže aktuální spotřebu, kvalitnější přístroje pak umějí sledovat hodnoty během určitého časové úseku, třeba po dobu 24 hodin, takže si pak snadno dopočtete, jaká je spotřeba elektřiny u daného zařízení za celý měsíc. Takto se dají vysledovat data například u chladničky, televizoru, počítače, mrazničky a řady dalších spotřebičů, jež doma denně využíváte.
Výpočet spotřeby elektrické energie se dá provést i tak, že si zjistíte, jaký má dané zařízení příkon. Tento údaj většinou uvádí přímo výrobci, a to ve wattech. Danou hodnotu pak vynásobíte přibližným časem, po který spotřebič (či třeba klasická žárovka) během měsíce funguje. Je zde ale nutné dodat, že takovéto výpočty ve watthodinách nejsou nikdy zcela přesné, neboť například spotřebiče nepoužíváte každý den po stejně dlouhou dobu.
V neposlední řadě si všímejte energetických štítků. Ty by dnes už měly být na každém větším spotřebiči. Energetické štítky vám ukážou, jaká je přibližná spotřeba elektřiny při pravidelném používání zařízení. Opět jde ale spíše o informativní záležitost, neboť některé druhy spotřebičů nejsou zapnuté pořád, respektive třeba mají v nočních hodinách nastavenu jinou spotřebu elektřiny.
Sex Cam