Kde začít?
Než začnete vybírat mezi jednotlivými typy vysavačů, nejprve si ujasněte, jaký typ vysavače do své domácnosti potřebujete. V dnešní době na trhu narazíte na mnoho typů vysavačů – od klasických podlahových, přes multifunkční a ruční až po robotické.
Filtrace
Kromě typu byste si měli také uvědomit, jaký systém filtrace (oddělení nečistot) u vysavače požadujete. Každý systém má své přednosti i nedostatky, záleží tedy pouze na Vás, kterému dáte přednost. Filtrace u vysavače patří mezi ty nejdůležitější specifika, podle kterých byste měli nový vysavač vybírat. V současnosti se můžete na trhu setkat s mokrou a suchou filtrací nebo jejich kombinací.
Sáčkové vysavače
Mezi typické představitele suchých filtrů patří nejoblíbenější a nejvíce využívané sáčkové vysavače. Vzduch se zde filtruje skrze sáček, kde se zároveň zachytává veškerý prach a nečistoty. Kvalitní sáčky bývají vyrobené z textilií o více vrstvách. Mezi známé značky, které používají i dnes sáčky, patří např. kvalitní Vorwerk vysavače.
Výhody:
Nevýhody:
Bezsáčkové vysavače
Jak už název napovídá, jedná se o vysavače, které nepoužívají sáčky pro ukládání prachu a různých nečistot, ale speciální nádobu. Bezsáčkové vysavače funguje na principu, že nasátý vzduch uvnitř vysavače rotuje vysokou rychlostí a díky odstředivé síle dochází k usazování nečistot v určené nádobě. Vzduch poté prochází přes HEPA filtr, který ve výstupní komoře vzduch dočistí. Jejich velkou výhodou je, že nemusíte neustále kupovat filtrační sáčky a nachytané nečistoty stačí po vyluxování pouze vysypat.
Výhody:
Nevýhody:
Vysavače s vodní filtrací
U vysavačů s vodní filtrací dochází k tomu, že je vzduch vyveden do nádrže s vodou. Díky smočení se od vzduchu oddělí většina nečistot. Vzduch poté prochází skrze HEPA filtr, který ze vzduchu odebere zbylý prach, pyly a další nečistoty. Tento typ vysavačů je vhodný pro domácnosti, ve které žijí alergici.
Výhody:
Nevýhody:
Výkon vysavače
Kromě filtrace byste se měli zaměřit také na výkon. U jednotlivých druhů vysavačů by v parametrech měl být uveden sací výkon. Pokud je u vysavače uveden pouze příkon, pak berte v potaz, že výkon je 1/5 – 1- příkonu. V dnešní době některé vysavače mají regulaci sacího výkonu. Díky tomu si tak můžete nastavit optimální výkon na konkrétní vysávaný povrch.
Hlučnost vysavače
Někteří lidé při výběru řeší hlučnost, což je vhodné zejména pokud bydlíte v panelovém bytě, kde je vše slyšet. Hlučnost souvisí se sacím výkonem. Čím je sací výkon vyšší, tím se vytváří i vyšší hluk. Pokud tedy chcete tišší vysavač, vybírejte mezi druhy s nižším sacím výkonem.
Hmotnost vysavače
Pro někoho je podstatná i hmotnost vysavače (např. pro starší uživatele). Ta se odvíjí od provedení vysavače, jeho velikosti a výkonu motoru. Čím vyšší hmotnost vysavač má, tím nižší komfort při přenášení do vyšších pater.
Délka kabelu
Délka kabelu může být pro mnohé méně důležitá, ale i tak je nutné se nad tímto pozastavit. Přece jen pokud máte doma větší místnosti, určitě byste byli neradi, kdybyste vysavač museli neustále vypojovat a zapojovat do zásuvky, abyste kompletně místnost vysáli. Obvykle vysavače disponují přívodním kabelem o délce 6 – 15 m. Levnější a menší vysavače většinou mají kabel v délce 5 – 8 m.
Objem sáčku
Pokud jste se rozhodli pro sáčkový vysavač, je dobré se při výběru vysavače zaměřit také na objem nádoby vysavače. Objem nádoby/sáčku by se měla vybírat v závislosti na tom, jak velkou plochu budete vysávat.
Plocha bytu |
Objem sáčku |
do 50 m2 |
2 – 2,5 l |
do 150 m2 |
3 – 4 l |
nad 150 m2 |
4 a více litrů |
Tipy a rady pro dokonalý úklid domácnosti
Sex Cam