Rozhodujete se, zda prodáte svou nemovitost sami nebo požádáte o pomoc realitní kancelář? Čtěte dál a dozvíte se, co všechno za vás realitní makléř vyřídí.
1. Vyhledejte odborníka, který své práci rozumí
Je mnohem lepší celou záležitost s prodejem nemovitosti přenechat člověku, který ví přesně, jak prodat nemovitost. Jedinou vaší starostí bude najít vhodnou realitní kancelář, která vše vyřídí za vás.
2. Domluvte si s realitním makléřem schůzku
Jistě jste vybrali vám vyhovující realitní kancelář, teď je na čase si domluvit osobní schůzku. Realitní makléř vám vysvětlí všechny nabízené služby, představí vám svou strategii prodeje a seznámí vás s možnostmi spolupráce.
3. Odhad ceny nemovitosti
Mezi nabízené služby realitních kanceláří patří i odhad ceny nemovitosti. S makléřem se pouze domluvíte na termínu, kdy vás odhadce může navštívit. Jakmile odhadce stanoví cenu nemovitosti, realitní makléř vám nabídce cenu prodeje.
4. Připravte nemovitost k pořízení fotografií
Musíte počítat s tím, že realitní makléř si bude chtít danou nemovitost nafotit. A právě fotografie jsou prvním bodem, který potenciálního kupce zaujme. Proto by měly být věcné a kvalitně pořízené. Je tedy lepší nemovitost na fotografování co nejvíce připravit. Fotografie pak budou použity do různých inzertních serverů, novin, katalogů apod.
5. Právní informace o prodávané nemovitosti
Prodej bytu nebo jiné nemovitosti není lehkou záležitostí, je kolem něj spousta papírování a zařizování. Jednou z nich je zjištění právního stavu nemovitosti – realitní kancelář musí vědět, zda nemovitost nese nějaké prodejní omezení, které by prodej zkomplikovalo – například exekuce, věcné břemeno, zástava apod.
6. Stavební informace o prodávané nemovitosti
Důležité jsou i informace o stavebním stavu nemovitosti – z čeho je postavena, rozloha, energetický štítek, kdy byla nemovitost postavena, rekonstrukce, inženýrské sítě apod.
7. Zprostředkovatelská smlouva
Jakmile jsou všechny tyto záležitosti vyřízeny, zjištěny, realitní makléř vás seznámí s obsahem zprostředkovatelské smlouvy. Pokud se vám smlouva nebude zamlouvat, podepisovat ji rozhodně nemusíte.