Koronavirová krize tvrdě zasáhla do národní i globální ekonomiky a podepsala se na jejím zhoršeném stavu. Zdá se ale, že pandemie naopak svědčí hypotečnímu trhu. Už během léta se průměrná úroková sazba pohybovala kolem 2 %, několik bank nabízí dokonce hypoteční úvěr s úrokem nižší než 2 %. To se odráží v celkovém objemu poskytnutých úvěrů, který v meziročním měsíčním srovnání roste. Další pokles pravděpodobně nenastane, proto pokud plánujete koupi nemovitosti, rýsují se na to ideální podmínky.
Měnová politika České národní banky teoreticky otevírá prostor pro další zlevňování u hypoték, ale k tomu nejspíše nedojde a úrokové sazby se dále výrazně snižovat nebudou. „Neočekáváme další pokles cen u hypoték, a to z toho důvodu, že banky potřebují do cen promítnout další náklady. V souvislosti s koronavirovou krizí totiž roste riziko, že se bude více klientů dostávat do potíží se splácením a jejich pravidelné platby se budou zpožďovat. Banky také vyhodnocují zvýšené riziko ztráty zaměstnání u profesí, které krize vyvolaná pandemií ohrozila nejvíce,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která funguje už 25 let a zaměřuje se na nákup a prodej nemovitostí na Berounsku.
Je to živá situace, která se vyvíjí v souvislosti se zpřesňujícími se prognózami ekonomického dopadu šíření nového typu koronaviru ve vlnách. Nikdo nedokáže spolehlivě předpovědět konsekvence, jak dlouho pandemie bude trvat, co se bude dít, jak se bude vyvíjet nezaměstnanost a jestli někomu nevypadne ze dne na den podstatná část příjmu. To všechno jsou proměnné v celé rovnici. „Za současné situace si všímáme, že Česká národní banka předala na banky větší díl zodpovědnosti při rozhodování o hypotékách. Předpokládáme, že toho si jsou banky vědomy a budou se chovat konzervativně s vědomím všech rizik. Například banky dále pracují se seznamem rizikových profesí, pro které se zpřísnily podmínky. Některým zaměstnancům a podnikatelům z rizikových sektorů ekonomiky žádost o hypotéku ani neschválí,“ říká Jakub Kindl z Domov Reality.
Celkové oživení na trhu s realitami ale brzdí to, že nemovitosti jsou stále drahé a pokles jejich cen je v nedohlednu. „Koronavirová krize zatím ceny nemovitostí výrazněji neovlivnila. Základní scénáře u většiny odborníků na nemovitosti nepočítají s poklesem ceny, ale v případě silně negativního vývoje v reálné ekonomice může dojít ke snížení cen za rezidenční bydlení. Oživení pohybu na realitním trhu prospělo také zrušení daně z nabytí nemovitosti, které pomůže se zlepšením dostupnosti vlastního bydlení,“ doplňuje Kindl. Pokud tedy zvažujete koupi či prodej nemovitosti, není důvod váhat a rozhodnutí oddalovat kvůli koronaviru, který ceny zatím nijak významně neovlivnil.
Sex Cam