Dávejte pozor, kde si půjčujete. Na trhu může nyní působit mnoho nelicencovaných úvěrových společností

Na trhu spotřebitelských půjček může aktuálně působit mnoho subjektů, které nepodaly žádost o licenci u České národní banky (ČNB), jak to ukládá nový zákon o spotřebitelském úvěru. O licenci nutnou k poskytování spotřebitelských úvěrů si ve stanoveném termínu zažádalo jen 108 poskytovatelů spotřebitelského úvěru, hrozí tedy, že další desítky tisíc jich mohou stále půjčovat peníze nelegálně. Spotřebitelé si mohou ověřit, zda přišli do styku se seriózní firmou, u ČNB.

 

Od 1. 12. 2016 nabyl účinnosti nový zákon o spotřebitelském úvěru, který má kromě jiného za cíl zásadním způsobem „vyčistit“ trh nebankovních poskytovatelů půjček. Úvěrové společnosti tak nyní musejí disponovat kapitálem minimálně ve výši 20 milionů Kč a poskytovat úvěry je možné jen na základě zkoušky z odborné způsobilosti. Na nebankovní poskytovatele dohlíží ČNB, jež rovněž uděluje potřebné licence, protože již nelze spotřebitelské úvěry poskytovat jen na základě živnostenského oprávnění. „To je pro spotřebitele rozhodně dobrá zpráva. Licencovanou nebankovní společnost totiž nyní můžeme považovat za rovnocennou alternativu klasické banky. Na nebankovním trhu díky této regulaci ubude různých podvodných firem a takzvaných úvěrových predátorů,“ upozorňuje Robin Stránský, marketingový manažer společnosti TOMMY STACHI, která je ryze českou společností s třináctiletou tradicí a svým klientům poskytuje střednědobé půjčky. Podle něj však současně hrozí, že se mnohé společnosti posunou do šedé zóny mimo dohled příslušných orgánů. „Poskytovat nebankovní půjčky může nově včetně naší společnosti 108 subjektů, které požádaly na základě nového zákona o licenci ČNB. Otázkou ale zůstává, co se děje s dalšími desítkami tisíc poskytovatelů či zprostředkovatelů, kteří o licenci nepožádali a od 1. 3. již půjčky nabízet nesmějí,“ dodává Robin Stránský.

 

Donedávna působilo na trhu nebankovních spotřebitelských úvěrů skoro 60 tisíc subjektů. Lze předpokládat, že nejeden poskytovatel či zprostředkovatel bude ve své činnosti pokračovat i po 1. březnu bez podané žádosti o licenci, a tedy nelegálně. U nelegálních subjektů se otevírá mnohem větší prostor pro různé nekalé praktiky. „Neadekvátní ručení nemovitostí, rozhodčí doložka, přemrštěné poplatky či sankce nebo zamlčování celkových nákladů patří k obvyklým praktikám neseriózních poskytovatelů či zprostředkovatelů. Pokud takový subjekt pokračuje ve své činnosti dále mimo zákonný rámec a dohled, může pro spotřebitele představovat mnohem větší riziko,“ varuje Robin Stránský ze společnosti TOMMY STACHI, jejímž hlavním produktem je Snadná půjčka. Spotřebitelé by se tak měli mít na pozoru a důkladně si prověřit, s kým mají co do činění. „Na stránkách ČNB je možné si ověřit, zda je subjekt oprávněn k nabízení a poskytování finančních služeb,“ dodává Robin Stránský.

Sex Cam

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *