To, že bude cestovní ruch v hlavním městě České republiky na nějakou dobu zamrzlý, bylo jasné už před několika měsíci. Obrovským finančním ztrátám čelí restaurace, hotely, taxi služby, průvodci a v neposlední řadě i provozovatelé krátkodobých pronájmů. Tento způsob podnikání byl přitom v posledních letech naprostým hitem a majitelé nemovitostí si díky enormnímu zájmu o ubytování v soukromí přišli na nemalé výdělky. Tomu je však, alespoň na nějakou dobu, konec.
Tento vývoj však ještě na začátku tohoto roku nikdo při smyslech nemohl očekávat a naopak se investice do nemovitostí určených ke krátkodobému pronájmu zdály být ziskovou záležitostí, která bude mít ve správných rukou vysokou a rychlou návratnost.
K nákupu nemovitostí v centrech turisty vyhledávaných měst tak vybízela nejedna realitní společnost a jen v Praze jsou takových bytů aktuálně tisíce. „Provozování krátkodobého pronájmu byl výborný business i ve chvíli, kdy z něj sněmovna udělala legitimní podnikání, za které lidé platili odvody, daně, atd. Stavěl totiž na základech cestovního ruchu, které se zejména v Praze zdály být prakticky nezbouratelné. Oblíbenost Prahy rostla a turisté sem rok co rok jezdili z více a více vzdálených zemí. A přestože by hotely a penziony tento nápor zvládly, oblíbenost ubytování v soukromí raketově rostla,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která se mj. zabývá i správou bytů určených ke krátkodobému pronájmu.
Dle Novotného je ovšem nejvyšší čas čelit realitě a nečekat na návrat turistů. Toho bychom se totiž letos vůbec nemuseli dočkat. „Ještě v květnu nebylo jasné, zda se vyplatí na návrat turistů čekat nebo udělat jiné, razantnější opatření. Nabízelo se samozřejmě nemovitost prodat nebo ji přeorientovat na pronájem dlouhodobý. To ale samozřejmě znamenalo jít s cenou dolů a vlastníci nemovitostí nebyli ušetřeni ani nutné byrokracie. Pokud však někteří lidé dovedli svou nemovitost obsadit alespoň tuzemskými turisty, druhá vlna pandemie a nadcházející zimní období tomu bohužel s vysokou pravděpodobností učiní přítrž.“
Co tedy majitelé nemovitostí v aktuální situaci podniknout, aby byli nadále schopni splácet své závazky, například hypoteční úvěr? Podle odborníků na prodej nemovitosti není úplně nejvhodnější doba a navíc se jedná o poněkud razantní krok. Tento problém má totiž i daleko elegantnější řešení, a tím je pronájem s možností ukončení smlouvy ve chvíli, kdy bude opět možné využít plný potenciál krátkodobého pronájmu. Takový pronájem má ovšem svá specifika, od hledání nájemníků přes smluvní dokumentaci až po přepis energií, a tak není od věci správu pronájmu přenechat odborníkům.
„Střednědobý pronájem si najde svou klientelu, ale správě je nutné se opravdu věnovat a vlastníci nemovitostí by měli vědět i veškeré právní náležitosti, které s tím souvisí. Nebo mohou celou záležitost přenechat realitním společnostem, které se o nemovitost postarají za ně. Těm sice zaplatí provize nebo předem daný poplatek, ale dle statistik jsou profesionálně spravované nemovitosti obsazované častěji a dokonce za vyšší peníze. Teoreticky si tak tato služba na sebe vydělá sama. Alespoň u nás tomu tak ve většině případech je,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.
Sex Cam