Sice se během zimních měsíců neprovádí rekonstrukce kvůli velkým mrazům a nepříznivému počasí, nicméně nemusíte jen tak sedět a nic nedělat. Začněte s plánováním rekonstrukce svého obydlí a vybíráním potřebného materiálu. V následujících řádcích vám představíme jednotlivé typy rekonstrukcí a prozradíme, na co byste neměli zapomenout.
Samozřejmě záleží na tom, o jak starou nemovitost se jedná, protože desetiletý rodinný dům potřebuje mnohem menší úpravy než čtyřicetiletý. Co se týče bytu, zde se odvíjí vše od toho, zda se pustíte i do rekonstrukce bytového jádra, během které je možné pozměnit i dispozice.
Rekonstrukce rodinného domu
Začněte od základů. V první řadě si nechejte zkontrolovat, v jakém stavu jsou základy, protože někdy je potřeba provést izolaci. Zejména starší rodinné domy trpí kvůli nedostatečné izolaci nadměrnou vlhkostí sklepů, místností a estetickými nedostatky na samotné fasádě. Dále se zaměřte na stav samotných zdí, v neposlední řadě také elektroinstalaci, vodoinstalaci a zavedení odpadů. Potom se přesuňte na střechu a ke komínu. Střecha chrání nemovitost před povětrnostními vlivy, ostatně tvoří i důležitý estetický prvek objektu. U střechy je nezbytné zkontrolovat, v jakém stavu jsou krovy a střešní krytina, jaká je ztráta izolačních schopností a podobně.
Jestliže máte novější rodinný dům, zřejmě se do tak rozsáhlé přestavby pouštět nebudete. V takovém případě vám postačí pouze změna obálky, výměna oken, vstupních dveří a přebudování interiéru.
Co se týče tepelněizolačních vlastností budovy, s tím jsou spojená okna a dveře, přes které v zimním období uniká nejvíce tepla. V rámci kompletní rekonstrukce je ideální vyměnit také zastaralá okna a dveře. Prvně byste měli znát odpovědi na otázky vztahující se k zasklení, výběru rámu, kování a rozměrům parapetů. Před cenou upřednostněte kvalitu materiálu, od které se odvíjí celková životnost oken. Sledujte ještě technické údaje, například prostup tepla oknem a rámy, index vzduchové neprůzvučnosti, koeficient propustnosti celkové energie slunečního záření a podobně. Stejně tak se zabývejte ještě materiálem, protože existují dřevěná okna, plastová okna či eurookna.
Rekonstrukce bytu
Starší byty mají ještě umakartová jádra, která jsou po všech stránkách naprosto nevyhovující, a proto se doporučuje jejich rekonstrukce a náhrada moderními materiály. Jelikož je možné změnit v takovém případně i dispozice bytu, je dobré, pokud vám bytový architekt vypracuje projekt, abyste měli představu, jak bude výsledek vypadat.
I u bytů se mění okna a dveře, a to buď celoplošně, nebo si je můžete vyměnit na vlastní požadavek. Záleží jen na vás. S výběrem oken a dveří vám pomůže například firma JIS. Více informací najdete na webu https://www.jis.cz.